15.10.2018 / Gösterim Sayısı : 114

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü kutlu olsun

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü ve İl Müdürlüğü olarak Kadın Çiftçiler İle ilgili yürüttükleri çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Mustafa Özen şunları söyledi,

 

Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında, önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlar üstlenmektedir. Kadınların tarımsal üretimde; kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır.

 

Türkiye'deki tarımsal üretim değerlerinde Antalya'nın Türkiye'nin en önemli tarım ili unvanı, kıymetli Kadın Çiftçilerimizin sayesindedir. Kadın çiftçilerimizin bilinçli, bilgili ve yeni bilgiler öğrenmeye açık olduğunu görüyoruz. Bu sebeptendir ki  birçok projemizi kadın çiftçiler ile yürütüyoruz, kadın çiftçilerimize gerekli teknik ve teknolojik destekler vererek eğitilmesi için gayret ediyoruz. Kadın çiftçiler yarışıyor 3. Bilgi ve Kültür yarışması, toprağın sultanları, biyolojik mücadele projesi, çiftçi kadınlarımıza yönelik yaptığımız projelerdendir. Bitkisel üretimde özellikle örtü altında, Antalya'nın Türkiye'de ilk sırada olması, kadın çiftçilerimizin sayesindedir.

 

Kadın çiftçilerimiz, evde çocuğunu, serada sebzesini büyütüyor. Onların tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarını biliyor ve İl

Müdürlüğü olarak projelerimizde ve faaliyetlerimizde onlara öncelik veriyoruz.

 

 

Bu kapsamda 29 il arasında düzenlenen Tarımda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi programında “İzlenebilir sebzem ile güvenilir gıda tüket” projesiyle dereceye giren kadın üreticimiz Teslime Layık ile 16 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan  ödül törenine katılacağız. Ayrıca 2017 yılında Elmalı'dan Hanife Taşgın isimli Kadın Çiftçimiz "Kadın Çiftçilerle Lavanta Kokulu Antalya Projesi" kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımızda yapılan kutlamada Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi den ödül almıştı.

 

“Toprağın Sultanları Projesi”

 

Kadın Çiftçilerimiz, Antalya'mız ve Ülkemiz için çok kıymetlidir. 16 ay önce başlattığımız Toprağın Sultanları projesi ile 19 İlçeden Kadın Çiftçilerimizi iş stresinden bir nebze olsun uzaklaşmaları adına istedikleri bir şehri ziyaret ederek teknik ve kültürel gezi düzenliyoruz.

 

'Antalya'da Kadın Çiftçi olmak ayrıcalıktır '

 

Kadın Çiftçiler Yarışıyor 3. Bilgi ve Kültür Yarışmasının İlçe Ve Yarı finallerini gerçekleştirdik. 20 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de Atatürk Kültür Merkezinde inşallah finalini gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle başta üreticilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı İl Finaline davet ediyorum. 

 

Bu duygu ve düşünceler ile 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.


''