T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN GENÇLİK KONSEYİ İLE SEKTÖR DİNAMİK VE VİZYONER YAPIYA KAVUŞACAK

Yayın Tarihi : 19.01.2023

TARIM VE ORMAN GENÇLİK KONSEYİ İLE SEKTÖR DİNAMİK VE VİZYONER YAPIYA KAVUŞACAK

           

Bakanlığımızca hayata geçirilen Tarım ve Orman Gençlik Konseyi projesi kapsamında Antalya'mız seçilen 30 pilot ilden biri oldu.

İl Müdürümüz Gökhan Karaca Konseye seçilen ve örtü altı sebze üreticisi olan Osman Ali TEKTİMOR'u makamında ağırladı. Karaca "Gelecek demek gençler demek, tarımının geleceği de doğal olarak gençlerimize emanet. Bakanlığımızın projesi bu bakımdan çok önemli. Tarımın başkenti olarak bizler de gençler için üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz." Dedi.

Bakanlığımız ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan 18-35 yaş aralığındaki gençlerin tarım orman sektörüne dâhil edilerek, sektörün daha dinamik ve vizyoner bir yapıya kavuşturulması hedefiyle Tarım ve Orman Gençlik Konseyi'ni kurdu.

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi, 30 ilde ve her biri farklı sektörde faaliyet gösteren gençler arasından seçilen 10 kadın ve 20 erkek üreticiden oluşuyor.

Kurulan konseyle gençlerin tarıma ve tarımsal sorunlara daha duyarlı bir duruma getirilmesi, tarımdan ve kırsaldan uzaklaşan gençlerin sosyolojik olarak tarıma yaklaştırılması ve kamu idaresinin gençlerle temasının artırılması amaçlanıyor.

Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci, bakan yardımcıları ile bakanlık birim amirleri ve illerden gelen gençlik konseyi temsilcilerinin katılımı ile İlk toplantısı, 6-8 Ocak tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen Tarım ve Orman Gençlik Konseyi ile tarımın geleceği ve çözüm önerileri hakkında gençlerin görüşleri alındı. Bu tür toplantılar sık sık tekrar edilerek gençlerin nabzı tutulmaya devam edilecek.