T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

OTİZMLİ GENÇLER TARLADA İZİMİZ KALSIN DEDİLER

Yayın Tarihi : 8.09.2022

Aksu Tarım İlçe Müdürlüğümüz ve Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Aksu Tarlalarında İzimiz Kalsın (ATİK) Projesi kapsamında otizmli çocuklarımız domates serasına faydalı böcekler bıraktılar.

Antalya Tarım İl Müdürü Gökhan Karaca, projenin amacının otizmli çocukları tarımla buluşturmak ve örtü altı tarımda biyolojik mücadelenin kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Karaca, "Bugün Aksu'dayız. Otizm Derneği ile birlikte ilçe müdürlüğümüzün yürüttüğü proje çerçevesinde, domates serasında gençlerimizle birlikte faydalı böcek salınımı yaptık. Güzel bir etkinlik oldu. Bu çalışmayı, otizmli çocuklarımızı tarımla buluşturmak ve örtü altı tarımda biyolojik mücadelenin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirdik. İlimizde biyolojik mücadele çok önemli" şeklinde konuştu. 
Antalya'da 300 bin dekar üzerinde örtü altı alanı olduğunu kaydeden Karaca, "Bu alanın yaklaşık 18 bin dekarında biyolojik mücadele yapılıyor. Biz biyolojik mücadele alanlarını daha da arttırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda katlanarak artacak ve örtü altı alanlarımızın tamamında biyolojik mücadele yapacağız. Çocuklarımız 'Tarlada İzimiz Kalsın' dediler ve hep birlikte bu serada biyolojik mücadele ürünlerimizi, böceklerimizi, bitkilerle buluşturduk" ifadelerini kullandı.