T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AVOKADO ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 17.12.2021

AVOKADO ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Vali Ersin Yazıcı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)'de düzenlenen Avokado Çalıştayı'na katıldı. Çalıştaya İl Müdürümüz Gökhan Karaca, Batem Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, İl Tarım Orman Müdürlüğü personeli, STK temsilcileri, avokado yetiştiricileri ve alanında uzman mühendis ve akademisyenler katıldı.

Antalyalı Çiftçiler İşini Layıkıyla Yapıyor

Antalya'da tarımın profesyonelce yapıldığını vurgulayan Vali Yazıcı; "Tarım İl Müdürümüzle birçok tarım tesisine gittim. Mantar üreticisinden, seralara, avokado bahçelerinde buna şahit oldum. Ayrıca Türk tarımını zirveye çıkartan Türk haklının onur ve gurur duyacağı tohum firmalarının, fide firmalarının bu şehirde olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Bir köylü çocuğu olarak uzun yıllardır ürettiğimiz ürünlerin tohumlarının ya da fidelerinin yurt dışından getirildiğini bu ülkede üretilemediği noktasında haberler alıyorduk. Son 15-20 yılda yapılan atakla özellikle de Antalya'da yapılan atakla şu anda birçok tohum firması Antalya'ya ihracat yapıyor. Kesinlikle guru verici. Size olan güvenimin inancımın altını çizmek istiyorum bu şehir bu şehirde ki çiftçilerimiz 1 buçuk yıllık tecrübemle Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar hemen hemen bütün ilçelerinde küçük ya da büyük tarım tesisleriniz ziyaret etmiş birisi olarak söylüyorum. Bu şehrin çiftçisi bu işi layıkıyla yapıyor. Buradaki hocalarıma üreticilere diğer arkadaşlara siz yeter ki buradan şehrimiz adına çiftçimiz adına güzel sonuçlar çıkartın, Antalyalı çiftçimiz kesinlikle uygular." ifadelerini kullandı.

 

Yaşamak İçin Sağlıklı Gıdaya İhtiyacımız Var

Avokadonun A, C ve E vitaminlerince, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu sözlerine ekleyen Vali Yazıcı; "Antalya, ülkemiz avokado üretim alanının %68'ini, üretim miktarının %83'ünü karşılamaktadır. Antalya'da 2004 yılında 590 dekar alanda 252 ton üretim yapılırken, 2020 yılı TÜİK rakamlarına göre üretim alanı 13 kat artarak 8.572 dekara, üretim miktarı da 18 kat artarak 4.930 tona ulaşmıştır. Yapacağımız çalıştay ile de bu durumun daha ileri taşımalıyız. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız pandeminin bize şu gerçeği bir kez daha öğrettiğini hemen biliyoruz yaşamak için gıdaya ihtiyacımız var. Önce sağlık sağlık içinde sağlıklı gıdalar. Tarım asla vazgeçemeyeceğimiz bir alandır. Ben BATEM'e TAGEM'e ve özel firmalarımıza da güveniyorum. Yapacağımız çalışmalarla Türk tarımını yukarıya taşıyacağız." dedi.