T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRK KAHVESİ ANTALYA'DA YETİŞECEK

Yayın Tarihi : 22.1.2020

TÜRK KAHVESİ ANTALYA'DA YETİŞECEK

 

Türkiye'de yerli ve milli kahve için Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batem (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü) ve Müsiad (Müstakil Sanayici İşadamları Derneği) Antalya Şubesi ile Valimiz Sn. Münir Karaloğlu himayelerinde "Akdeniz Bölgesinde Örtüaltı ve Açıkta Kahve Yetiştirme Olanakları Projesi" protokol imza töreni yapıldı. İmza Töreninde İl Müdür Vekilimiz Gökhan Karaca Batem Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Müsiad Antalya Şubesi Başkanı Boğaçhan Göksu hazır bulundu.

Türkiye'ye 2018 yılında 200 milyon dolar değerinde 60 bin ton kahve çekirdeği ithal edilmiştir. İlerleyen yıllarda bu miktarların daha çok artacağı da aşikardır. Serbest piyasa ekonomisine geçiş ve küreselleşme ile birlikte ülkemizde kahve tüketim alışkanlığında bir artış yaşanmaktadır. Kahve sahip olduğu ticaret hacmiyle petrolden sonra Dünya'da ikinci sırada gelmektedir. Önceki yıllarda kahve üzerine yapılan çalışmalar zamanın şartları bilgi ve tecrübe eksikliklerinden dolayı başarıya ulaşamamıştır. Günümüzde ise Antalya tarımsal anlamdaki örtüaltı üretim tecrübeleri, tropik meyve yetiştiriciliğinde son yıllarda yakaladığı ivme çok tecrübeli kamu ve güçlü özel sektörü ile bu projeyi başarmaya muktedirdir.

Kahve ağacının gölgeli alanlarda ve farklı bitkilerin yanında da yetişebilen bir meyvedir. Ayrıca Muzla beraber yetiştirilebilmesi de büyük avantajdır. Çiftçilerimiz için de katma değeri yüksek bir gelir kapısı olacaktır. İthalatı azaltarak ihracatı arttırmak bu projenin en önemli amaçlarından birisidir.

Konuşmaların ardından Akdeniz Bölgesi'nde Örtü Altı ve Açıkta Kahve Yetiştirme Olanakları Projesi" İş Birliği Protokolü imzalanarak, hatıra fotoğrafı çektirildi.