T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2019 YILINDA 120 BİN ÖĞRENCİYE GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ VERDİK

Yayın Tarihi : 9.01.2020

2019 YILINDA 120 BİN ÖĞRENCİYE GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ VERDİK

 

İl müdürlüğü olarak tarımın eğitimli ve bilinçli üretici ve tüketiciler ile daha ileriye gideceğine inanıyoruz. Eğitim faaliyetlerimizden öğrencilere yani geleceğimiz olan çocuklarımıza verdiğimiz eğitimlere ayrı bir önem veriyoruz. Gıda güvenliğini sağlamanın birinci koşulunun eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Bu kapsamda 7'den 70'e tüm Antalyalılara eğitimler vermeye ve onları gıda güvenliği konusunda bilgilendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Gıda güvenliğinin sağlanması, tarladan sofraya sağlıklı bir gıda zincirinin oluşturulması için bilinçli bir neslin yetiştirilmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda Antalya'da 19 ilçemizde başlattığımız eğitim hamlesi ile kendimiz için hedef olarak koyduğumuz 100 Bin öğrenci hedefini aşarak 2019 yılında düzenlenen "Gıda Güvenilirliği ile Gıda İsrafı" konulu eğitimlerle 120 Bin öğrenciye ulaştık.

Düzenlediğimiz eğitimlerde güvenilir gıda, gıda hijyeni ve kişisel hijyen, gıda zehirlenmeleri ve önleme yolları, gıdalarımızı saklama koşulları, doğru ve dengeli beslenme, kahvaltının önemi, alışverişte ve okul kantinlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, gıda etiketi okur yazarlığı ve Alo 174 Gıda Hattının ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği konuları hakkında bilgilendirmeler yaptık.

     Yeni yılda da hedefimiz eğitimlerimize tüm hızıyla devam ederek küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza 'Güvenilir Gıda Tüketimi' bilinci aşılamak, sağlıklı  ve gıda israfına karşı bilinci nesil yetiştirmektir.